Yazımızın başlığındaki Cami Halısı ’nın türlerini tam olarak izah edebilmemiz için öncelikle halıda hangi çeşitlerinin bulunduğuna göz atmamız gerekmektedir.

Halının  m.ö. 4.yy., 5 yy.li yıllara kadar dayanan bir öyküsü vardır. Bilinen ilk halı bir İskit prensine ait olduğu tahmin edilen kesik havlı bir yün halıdır. Bu halı Sibirya sınırları içinde bulunan pazırık denilen bir mevkide bulunmuş olup, ismini de buradan alarak ‘pazırık halısı ‘   olarak adlandırılmıştır. Bu halı günümüzde St. Petersburg’daki “State Hermitage Müzesi “inde sergilenmektedir.  Bu ilk olduğu tahmin edilen halı ve daha sonra bilgilerine ulaşılan halılar günümüzdeki dokuma sistemiyle hemen hemen aynı şekilde dokunmuştur.

Halı tarihten günümüze üç farklı ipin birbirlerine düğümlenmesiyle oluşan yumuşak bir üründür. Bu ipler günümüz terminolojisine göre şöyle isimlendirilirler. Bunlar; 1. Hav ipi 2. Çözgü ipi 3. Atkı ipidir. Halılar bunlardan hav ipinin maddesine göre isimlendirilir. Şimdi günümüz dokuma sistemine göre halıları iplik cinslerini esas alıp sınıflandırarak inceleyelim.

  1. Yün halılar: Bunlar doğaldırlar. Diğer gruplara göre daha dayanıklıdırlar. Tok ve lüks bir görünüm sağlarlar. Doğal bir yalıtım sağlarlar. Aleve karşı dirençlidirler. Buna karşın diğer gruplardan daha pahalıdırlar.(son dönemlerde yüksek kaliteli akrilikler de imal edildiğinden akrilikle başa baş bir fiyat ortaya çıkmaktadır.) Temizliği daha itina ister. Alerji riski yüksektir. Güve yememesi için kimyasal kullanılması şarttır. Buda doğallığını bir nebze bozmaktadır.
  2. Akrilik halılar: Sentetikler içerisinde yüne en yakın olan gruptur. Yün yumuşaklığını ve dolgunluğunu hissettirir. Dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Keçeleşme, aşınma, iz yapma, küf tutma, kirlenme ve güveye karşı dayanıklıdır. Temizlenmesi kolaydır. Nemli bölgelerde koku yapmamasından dolayı daha tercih edilir. Güneş ışınlarına karşı daha dayanıklıdır. Buna karşın; Aleve karşı dirençsizdir. Hav tozu atar fakat temizlendikçe azalarak biter.
  3. Polypropilen halılar: Fiyat olarak ekonomiktir. Güve ve rutubete karşı dayanıklıdır. Buna karşın; çabuk keçeleşme yapar ve temizliği zor olur. Belli bir müddet sonra üzerindeki yatmalardan kaynaklanan yanık izi gibi izler oluşur. Ayrıca çabuk tutuşmaya meyillidir.
  4. Polyester halılar: Bunlar camilerde kullanılmadığı ve kullanılmaya da müsait olmadığı için bu gruptan bahsetmeyeceğiz.
  5. Polyamid halılar: Renk ve görünüm olarak çok parlak ve albenili dururlar. Güve rutubete karşı dayanıklıdırlar. Leke tutmazlar. Temizliği kolaydır. Güneş ışınlarına dayanıklıdırlar. Alev almada mukavemetlidirler. Buna karşın; Fiyat olarak yüksektir. Düşük kalite bir sentetik olduğu için tercih edilmezler.

Kısaca başlıklar halinde yukarıda bahsetmeye çalıştığımız gündelik hayatta kullanılan halı gruplarının tamamı camilerde de kullanılmaktadır. Bir sonraki yazılarımızda cami halısı alırken dikkat etmemiz gereken hususları sizlerle paylaşacağız.

Umarız cami halısı türleri hakkında sizleri bilinçlendirecek bilgiler verebilmişizdir. Gayret bizden Tevfik Allah’tandır.