Geniş mekân, yoğun trafikli sosyal kullanım mekânlarının en büyük sorunlarından bir tanesi ısıtma sorunudur. Hele camiler gibi günün birkaç saatlik kısmı için hizmet veren mekânlar ise, daha büyük bir sorun olur. O birkaç saat için koca bir mekânı ısıtmak çok maliyet gerektiren bir işlemdir.

Bir fizik kanunu olarak ısınan hava yükselir. Camilerde kullanılan ısıtma sistemlerinde örneğin; klima veya kaloriferde, (petekli olanlarda)  ısınan hava caminin duvar kısımlarından yükselerek önce kubbeyi ısıtmaya başlar, ardından kubbede veya tavanda bulunan soğuk hava aşağı iner. Bu işlem sırasında cami içinde bu hava sirkülasyonu nedeniyle bir hava akımı oluşarak esintiye sebep olur. Bu işlem caminin tavan ve tabanındaki ısı derecesi eşitleninceye kadar sürer. Bu ise bir hayli maliyetli olur. Şimdilerde gelişen teknolojiyle bu duruma en uygun, en tasarruflu ve en verimli çözüm Halı Altı Isıtma Sistemleri ‘dir. Halı Altı Isıtma Sistemleri ‘nde diğer sistemlerin aksine tavandan değil tabandan başlayarak ısınmayı sağlar. Böylece kubbenin veya tavanın ısınmasını beklemeye gerek yoktur.

Günün sadece ihtiyaç olan (namaz vakitleri gibi) saatlerinde sistem devreye girer. İstenen vakitten 10- 15 dakika önce sistemin ısıtmaya başlaması yeterlidir. Ayrıca mekânın sadece istenen kısımlarındaki sistem devreye girip ihtiyaç kadar kullanılır. Yani istediğiniz safların her birini birbirinden bağımsız olarak istediğiniz kadar kullanabilir, açıp kapatabilirsiniz. Böylece hem zamandan hem de maliyetten tasarruf ederek maksimum verim alınmaktadır.

Halı Altı Isıtma Sistemleri üç ana unsurdan oluşmaktadır. Bunlar; karbon film, kontrol panosu ve ısı yalıtım keçesi

KARBON FİLM

Karbon filmler iki polietilen tabaka arasındaki bakır şeritleri Gümüş ve karbon taneciklerinin etkisiyle ileten bir formun lamine edilmesiyle elektrik enerjisini ısıya çeviren bir üründür. Enerjiyi ısıya çeviren rezistans veya tel değil karbon tanecikleridir. Bakır yüksek derecede iletkenliği nedeniyle ısı yalıtımında en çok tercih edilen bir maddedir. Karbon filmlerde de kullanılan bakırdaki saf bakır oranı ve karbon oranı ürünün kalitesini belirler. Doğru kullanımla 2 yıl garantili, 30 yıl ömürlüdür.         

Ayrıca karbon filmler bir nano teknoloji ürünü olduğu için dengeli ve maksimum verimli ısı elde edilmiş olmaktadır.

BİLGİSAYARLI KONTROL PANELİ

Bu panel zemine uygulanan karbon ısıtıcıların kontrolünü sağlar. Bu panel kullanıcıya birtakım kolaylık sağlar.

 • Kalemli dokunmatik geniş ekran (5 inç)
 • Kullanıcıya özel şifreli ekran komut sistemi
 •  Sistemin kullanıldığı il’e göre tarih saat ayarı
 • İnternet ve wifi bağlantılı çalışabilme özeliği
 • Anlık kullanılan güç [AMPER] ,kullanıldığı andaki karbon ısı derecesi ve ortam derecesini gösterme
 • Pano ekranında çalışan aktif saflar yeşil, sistem arızaları kırmızı olarak görüntülenir.
 • Namaz vakitlerinde istediğin safları seçip, haftanın 7 gününün çalışma saatlerini ayarlayabilme ve istediniz safları istediğiniz sürede çalıştırabilme özelliği.
 • Tüm dünya ülkelerine uygun ve İngilizce dil seçeneği
 • Günlerin uzayıp kısalmasını otomatik olarak güncelleme
 • İsteğe bağlı Minare aydınlatması ve  mahya kontrolü, klima kontrolü ve yangın detektörü modülleri eklenebilme özelliği.
 • Uzaktan kumanda ve internet bulunan camilerde uzaktan bilgisayar kontrolü
 • Panonun sessiz çalışabilme özelliği
 • Termostat ile güvenli kullanım

ISI YALITIM KEÇESİ

Tekstil atıklarından üretilen bir geri dönüşüm ürünü olan keçe. zemindeki bozuklukları izole edip halının ömrünü uzatır ve üzerindeki karbon için uygun zemini oluşturur. Ayrıca ısı yalıtımında da  önemli bir görev üstlenerek ısının zemine kaçasını engelleyerek maksimum enerji verimi sağlar.